Odlučili ste se da nabavite kucu koja je tek zakoračila u život. Pogled na štene koje tumara po Vašem domu navikavajući se na ukućane i novu sredinu izvlači divno osećanje. Uskoro ,medjutim, kao po pravilu mališan počinje da gricka stvari i nameštaj. Uz strpljenje i metodičnost, kroz ovaj period koji uobičajeno traje do sedmog meseca života proći ćete bez većih problema. To je period kada štenci menjaju mlečne zube za stalne i veoma je nelagodan za njih. Ako ste kroz ovu fazu zajedno prošli uz razumevanje i pažnju steći ćete četvoronožnog prijatelja za ceo život.
Pre svega, treba da budete načisto sa tim da je to ponašanje sasvim normalno u tom periodu razvoja naše kuce. Takodje u tom uzrastu i dalje je prisutna navika interakcije sa mamom i bližnjima ujedanjem koje poistovećuju sa pozivom na igru i druženje. Naravno, štenci ujedanjem i grickanjem iskazuju i svoje emocije – ljutnju, frustaciju ili osećaj da su ugroženi. Naravno, ne treba zaboraviti da su njihovi zubići ono što su našem detetu ruke; grickanjem se istražuje svet i uči o njemu.
Sada kada nam je jasno da naše štene ne radi ništa što treba da nas zabrine, treba razmotriti koje korake treba preduzeti da njegovo istraživanje, igra i učenje ne prave štetu. Štenetu treba omogućiti više različitih igračkica za grickanje kojima će se “zanimati” u toku dana kako bi ostavili na miru papuče ili nogu kuhinjskog stola. Ukućani moraju imati strpljenja u ophodjenju sa štenetom kako bi malo stvorenje prošlo kroz ovaj period sa što manje obostrane frustracije. Vodite računa o tačnosti davanja njegovih obroka, omogućite mu da se što više igra kako bi utrošilo energiju i odmara bez uznemiravanja.
Nikako na njega ne treba vikati ili ga kažnjavati, time ne postižete ništa osim da se štene udalji od Vas kao potencijalne pretnje, a navika da gricka stvari će ostati. Nemojte ga nikako gurkati, štipkati ili se preterano grubo i agresivno igrati sa njim jer ćete ga razjariti, a onda je moguće da će pokušati da gricne i Vaše prste.
Dr vet. med. Mirjana Antonijević.